تبلیغات
ایران سراى امید - قدیمی ترین نقطه باستانی جهان
ایران سراى امید
وبلاگى براى همه ایرانیان، دانلود موسیقی، فروشگاه اینترنتی 

 

 

 

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 2 خرداد 1390

بقایای موفق ترین تمدن ها در شهر بابیلوس کشف شده است؛ یکی از قدیمی ترین شهرهای فینیقیه که از عصر نوسنگی تاکنون پیوسته مسکونی بوده و با تاریخ هزاران ساله منطقه مدیترانه گره خورده است. بابیلوس از مدعیان اصلی قدیمی ترین شهرهای مسکونی دنیا بوده که برپایه آنچه در تاریخ فینیقیه آمده، به دستور آ«خدای الدورادوآ» ساخته شده است و به آن شهر عصر طلایی می گویند.اگرچه قدمت اصلی و تاریخ آغاز زندگی در این شهر، در میان برگ های تاریخ گم شده است، اما محققان بر این باورند که بابیلوس حداقل به 7 هزار سال پیش تعلق دارد؛ قدمتی که باور اسکان امروزی آن را غیرممکن جلوه می کند.
این منطقه هزاران سال نام Gubla را به خود داشت که پس از سال 1200 میلادی، به علت اهمیت تجارت پاپیروس در این شهر مهم بازرگانی یونانی ها بابیلوس را، برای آن برگزیدند.
امروزه بابیلوس در سواحل شمال بیروت، مرکزی مهم و شلوغ است، اما بقایای قرون وسطی و جنگ های صلیبی همچنان یادآور گذشته بوده و حفاری های بسیار، آن را به مهمترین منطقه باستان شناسی دنیا تبدیل کرده است.


تاریخچه بابیلوس
                                           
حدود 7 هزار سال پیش، گروه کوچکی از ماهیگیران عهد نوسنگی در کنار سواحل بیروت ساکن شدند که هنوز کلبه های تک اتاقه ای با کف های سنگی و بسیاری از وسایل و اسلحه های متعلق به آن دوره در منطقه به چشم می خورد.
در سال های 3 تا 4 هزار پیش از میلاد، یعنی در دوره مس، زندگی مردم بابیلوس همچون گذشته ادامه داشت، تا اینکه شیوه های جدیدی در نحوه خاکسپاری مردگان ابداع شد به این ترتیب که ابتدا اجساد را به همراه اشیا و دارایی هایشان درون کوزه هایی سفالی قرار داده، سپس دفن می کردند. این منطقه در اوایل عصر برنز، یعنی در هزاره سوم پیش از میلاد، به یکی از مهمترین مراکز کشتی های چوبی در شرق مدیترانه تبدیل شد و از آنجا که فراعنه و پادشاهی وسیع آنها برای ساخت کشتی و مقبره ها و مراسم معنوی خود به چوب صنوبر و انواع دیگر الوار نیاز بسیار داشتند، ارتباطات وسیع و بسیار نزدیکی، با این شهر برقرار کرد.
در ازای آن نیز پاپیروس، طلا، طناب، کتان و سنگ رخام به بابیلوس می فرستاد و این روند قرن ها ادامه داشت تا اینکه قبایل آموریت از کویر به منطقه ساحلی حمله کردند و بابیلوس را به آتش کشیدند، اما پس از آنکه در آن ساکن شدند شهر را دوباره ساختند و مصر با فرستادن هدایایی گرانبها ارتباط پیشین خود را دوباره برقرار کرد. گنجینه های ارزشمند و ثروت های شاهانه مقبره های بابیلوس، نشان از ثروت سرشار این شهر دارد.
در سال 1200 پیش از میلاد، موجی از افراد معروف به انسان های دریایی، از شمال به شرق مدیترانه روی آورده، در منطقه ساکن شدند که امروزه آنها را به نام فینیقیه ای ها می شناسیم. در این دوره خط در بابیلوس گسترش یافت که در واقع ریشه همان خط امروزی است؛ خطی که در سال 800 میلادی به یونان نیز راه یافت و سبب تغییر شیوه های ارتباطی جوامع مختلف شد. در هزاره اول پیش از میلاد، بابیلوس از تجارت با آشوریان و بابلیان سود بسیار برد و پس از آن با ایران ارتباط برقرار کرد، به این ترتیب در سال های نخست عصر برنز، این شهر به یکی از سیستم های دفاعی ایرانیان در منطقه مدیترانه تبدیل شد.
پس از فتح منطقه توسط اسکندر مقدونی، زبان یونانی در بابیلوس رواج یافت و در عصر یوناگرایی، یعنی در فاصله سال های 330 تا 64 پیش از میلاد، فرهنگ و سنن ساکنان بابیلوس با یونانیان یکی شد. رومی ها از سال 64 پیش از میلاد تا 395 میلادی بر بابیلوس حکومت کردند و معابد، حمام ها و ساختمان های دولتی بسیاری را در آن بنا نهادند. در این دوره، شهر نمایی از اسقف نشینی مسیحیت بود. در سال 637 میلادی، همزمان با سلطه عرب ها، بابیلوس به آرامش رسید، اما کم کم اهمیت خود را در طول قرن ها از دست داد.
شواهد و مدارک به جا مانده از معماری این دوره، ناقص و ناپیوسته است. بابیلوس امروزه شهری پررونق و مدرن، با قلبی تاریخی و کهن و آمیزه ای از ظرافت، آراستگی و سنت است. بندر قدیمی آن با حفاظ هایی سنگی در برابر دریا مقاومت می کند و در کنار آن بقایایی از حفاری های شهر باستانی به چشم می خورد. در این میان قلعه صلیبیون، کلیسا و بازار قدیمی، دیوارهای کهن قرون وسطی به همراه تعداد بی شماری از رستوران های متنوع، هتل ها و فروشگاه های رنگارنگ از هدایا
و ... نشان از آمادگی کامل شهر برای پذیرایی از گردشگران دارد.


www.google.com
برچسب ها: قدیمی، قدیمی ترین، باستانی، باستان، قدیمی ترین نقطه باستانی جهان، بابیلوس، بابیلون، بابل، فینیقیه، عصر نوسنگی، مدیترانه، منطقه مدیترانه، الدورادو، الدورادوآ، الدورادوا، شهر الدورادوا، شهر الدورادوآ، عصر طلایی، عصر طلائی، قدمت هفت هزار ساله، گوبلا، Gubla، پاپیروس، واژه بابیلوس، یونانی ها، بابیلوس در شما بیروت، سواحل شمالی بیروت، ماهی گیران عهد نوسنگی، دوره مس، مردگان، خاکسپاری مردگان، کوزه های سفالی، کشتی چوبی، قبایل آموریت، به آتش کشیدن بابیلوس، گنجینه های ارزشنمند بابیلوس، آشوریان، بابلیان، عصر برنز، فتح اسکندر، حکومت یونانیان، تمدن یونانیان، حکومت رومیان، تمدن رومیان، حمام های رومی، بندر قدیمی، حفاظ های سنگی، ایرانیان،
ارسال توسط آرش مهرپرور
آخرین مطالب
تبلیغات


دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار