تبلیغات
ایران سراى امید - راههای جلوگیری از پوسیدگی دندان در كودكان
ایران سراى امید
وبلاگى براى همه ایرانیان، دانلود موسیقی، فروشگاه اینترنتی 

 

 

 

راههای جلوگیری از پوسیدگی دندان در كودكان

 

آیا می دانید هنگام پوسیدگی دندان های شیری كودكتان چه باید كرد و چه هنگام زمان پر و یا كشیدن آنها فرا می رسد؟ مسواك نزدن یكی از چندین دلیل پوسیدگی دندان كودكان است كه والدین با علم به این مساله سعی می كنند تا حد امكان از این مساله غافل نمانند ولی آیا تنها علت پوسیدگی دندان ها مسواك نزدن است؟

برخی از افراد وقتی به دندان پزشك مراجعه می كنند از داشتن دندانهای پوسیده در دهان كودكشان متعجب می شوند و با خود می گویند: «من كه هر شب دندانهای او را مسواك می كنم!». در پاسخ ب این سوال بد نیست بدانید محققان بر این باورند كه تاریخچه این پوسیدگی به زمان دور و حتی دوران نوزادی بر می گردد. پزشكان و متخصصان سن رویش دندانهای شیری را از 9 ماهگی ذكر كرده كه تا 24 ماهگی تعداد آنها به حد نهایی یعنی 20 دندان شیری می رسد و ریزش آنها از 6 سالگی تا 12 سالگی به طول می انجامد. آنان بر این باورند كه 9 ماهگی سن مراقبت های دندانی است. به گفته آنان یكی از مهمترین عواملی كه باعث پوسیدگی دندان در كودكان می شود «سندروم شیشه شیر» است كه در این عارضه نوشیدن هر نوع شیری (شیر مادر و شیر خشك) قبل از خواب دهان را به محیطی مناسب برای رشد و نمو میكروب ها تبدیل كرده كه با پوشش شیر به روی سطح دندانهای شیری، موجبات پوسیدگی فراهم می شود. پزشكان دومین عامل پوسیدگی دندان های شیری را استفاده از قطره آهن ذكر كرده و اظهار می كنند، در قطره آهن یون آهن با بلورهای هیدروكسی آپاتیت مینا (مواد معدنی مینا) اتصال پیدا می كند و در این محیط شروع به اكسیده شدن می كندو چون به مینای دندان اتصال پیدا كرده است، با اكسیده شدنش، مینا را هم تخریب می كند كه از علایم آن می توان به سیاه شدن دندان اشاره كرد. نوشیدن آبلیمو به همراه قطره آهن یكی از راه های جلوگیری از اكسیده شدن مینا است. از دیگر راههای جلوگیری از تخریب مینا به وسیله قطره آهن، چكاندن این قطره با قطره چكان به ته حلق است. آنان همچنین یاد آور شدند  كه بهتر است پس از روییدن اولین دندان در نوزاد از خوراندن شیرهای شبانه به وی پرهیز كرد.

 

مسواك برای نوزادان

ساده ترین حالت ممكن برای مسواك زدن دندان نوزادان، استفاده از گاز استریل (پارچه هایی با بافت درشت) است كه با پیچیدن به دور انگشت و آغشته كردن آن به سرم نمكی، بر روی لثه های نوزاد كشیده می شود. یك عضو هیات علمی دانشگاه ضمن اظهار این مطلب می افزاید: كودك می تواند پس از رویش كامل دندان های شیری اش، مسواك زدن را آغاز كند ولی نكته ای كه در مسواك زدن كودك حائز اهمیت است این است كه اغلب آنها، هنگام انجام این عمل، مقداری از خمیر دندان را می بلعند كه این امر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. به گفته پزشكان از آنجایی كه خمیر دندان حاوی مقداری فلوراید هستند، كودك با بلع آن دچار عارضه «فلوروزیس» می شود كه در شرایط حاد به مسمومیت های فلورایدی منجر شده و گاهی نیز می تواند كشنده باشد. در پدیده فلوروزیس دندان ها تحت تاثیر فلوراید بال قرار گرفته و رنگ زرد به خود می گیرند. مثلا در شهر های جنوبی كشور به خاطر وجود فلوراید بالای آب شرب، دندان ها اغلب به رنگ زرد مایل به قهوه ای در می آیند با این كه فلوراید مانع از پوسیدگی دندان ها می شود ولی اگر میزان آن از 7 (پی تی ام) یعنی (7 قسمت در میلیون) بیشتر باشد سبب رسوب فلوراید در مینای دندان شده و دندان ها را فلوروزیس (رنگی) می كند. به گفته این دندانپزشكان كودكان با ایجاد (عارضه دندان های رنگی)، دندان ها به سختی مقاوم شده و به سختی پوسیده می شوند به طوری كه اگر دندانها دچار تخریب شوند، میكروب به داخل آنها نفوذ نخواهد كرد، از طرفی درمان این دندانها به آسانی امكان پذیر نخواهد بود و برای ترمیم و پوشش آن باید بافت های سالم آن را هم برداشت.

 

نحوه استفاده از فلوراید

دكتر حمید رضا ارجمندی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ارتش با اشاره به این كه میزان فلوراید آب تهران بین 3 تا 7 پی تی ام است آن را نسبتا مورد قبول ذكر كرده و می افزاید: اولین كار برای استفاده از فلوراید، بررسی میزان فلوراید آب شرب محل سكونت است كه پس از انجام این آزمایشات، استفاده از قرص های 1 میلی گرم فلوراید از سوی پزشك توصیه می شود كه شخص پس از شستشوی دهان و مسواك زدن، این قرص را بین لثه و گونه خود قرار داده تا قرص در محیط دهان، آرام آیام آب شود. این پزشك متخصص یكی دیگر از راه های فلوراید كردن دندانها را استفاده از دهان شویه های فلورایدی پس از مسواك زدن ذكر كرد و در ادامه یكی دیگر از راه های فلوراید كردن دندانها را استفاده از «ژل فلوراید» عنوان می كند كه این روش توسط پزشك و در مطب دندانپزشكی صورت می گیرد و پس از شستشوی كامل دهان كودك، ژل در ظرفی مخصوص گذاشته شده و توسط پزشك روی دندان قرار می گیرد..

 

عوارض مكیدن پستانك

استفاده بیش از حد از پستانك و شیشه شیر باعث پدیده ای به نام «اپن بایت» می شود كه در این عارضه نیرویی مانع از رویش دندان ها به سمت هم می شود. به گفته دكتر ارجمندی، وقتی در این عارضه دندان ها بر روی هم قفل می شوند، دندانهای جلویی به روی هم نمی نشینند و به اصطلاح باز می مانند. این پزشك متخصص برای جلوگیری از این پدیده، استفاده از پستانك های ارتودنسی را توصیه كرده و می گوید با قرار گرفتن زبان میان دو دندان و فشار آن این عارضه تشدید می شود. گفتنی است، زبان در طول شبانه روز، هفت تن فشار به دندان ها وارد می كند كه اگر فشار عضله لب از خارج به داخل نبود، زبان با این میزان فشاری كه به دندان ها وارد می كرد، تمامی دندان ها را به خارج از دهان پرت می كرد. دكتر ارجمندی با اشاره به این مطلب یاد آور می شود با فشار دو نیروی لب از خارج به داخل و زبان از داخل به خارج قوس فكی خود به خود هدایت شده و از رویش كج دندانها جلوگیری به عمل می آید، ولی در برخی كه اصطلاحا از عدم كفایت لب رنج می برند و لب هایی كم توان دارند، به علت عدم مقاومت لب ها، فشار عضله زبان بر عضله لب غالب شده و دندانها را به خارج از دهان روانه می كند.

 

فیشور سیلنت

سیلنت ماده ای پلاستیكی است كه معمولا روی سطوح جونده دندانهای عقب (آسیاهای كوچك و بزرگ)، جایی كه اغلب پوسیدگی شروع می شود، گذاشته می شود. این ماده پلاستیكی درون فرو رفتگی ها و شیارهای سطوح جونده دندانها چسبیده و همانند یك سد، مینا را در برابر باكتری های مولد پوسیدگی و اسید تولیدی آنها محافظت می كند.

دكتر ارجمندی در این خصوص می افزاید از آنجایی كه در سن 6 سالگی اولین دندان كرسی (دندان شماره 6) در دهان كودك ظاهر می شود، بسیاری از والدین بر این گمان هستند كه آن نیز دندان شیری است، به همین دلیل و به خاطر عدم رسیدگی كافی و كامل به آن سریعا تخریب می شود كه می توان با قدری دقت، نسبت به فیشور سیلنت كردن آن جهت جلوگیری از تخریب اقدام كرد.

 

توصیه های پزشكی

این پزشك متخصص استفاده از نخ دندان را در كودكان الزامی ذكر كرده و می افزاید: با استفاده از نخ دندانهای مخصوص كودكان كه به شكل كمان طراحی شده است می توان از پوسیدگی و تخریب دندان جلوگیری كرد و با استفاده از داندانپزشكی پیشگیری (مسواك زدن، تكامل دندانی، استفاده از نخ، فلوراید، ارتودسنی، توجه والدین، سیلنت ها  و ...) از بسیاری از عوارض جلوگیری كرد، چرا كه معاینات زود هنگام دندانپزشكی، شانس پیشگیری از بیماری های دندان را بیشتر و به كودك جهت ادامه زندگی بهتر با دندان سالم كمك می كند.

آخرین مطالب
تبلیغات


دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار